2023–2024-es magyar labdarúgó-bajnokság (harmadosztály)
A 2023–2024-es magyar labdarúgó-bajnokság harmadik osztályát négy csoportra osztva (északkelet, délkelet, északnyugat, délnyugat) hatvannégy csapat részvételével rendezik meg.[1]
Nemzeti Bajnokság III. | |
Bajnokság adatai | |
Szezon | 2023–2024 |
Statisztika | |
Csapatok száma | 64 (4×16) |
← Előző szezon (2022–23) | Következő szezon → (2024–25) |
2023 őszétől ismét átszervezik a bajnokságot. Kiesés: a 2022–2023. évi NB III osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság három csoportjának 18–20. helyezett csapata valamint a három csoport legrosszabb 17. helyezettje kiesik a 2023–2024. évi vármegyei–budapesti I. osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokságokba. Feljutás: a 2022–2023. évi NB III osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság 3 csoportjának 1. helyezett csapatai pedig osztályozót játszanak a 2023–2024. évi NB II osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság részvételi jogáért a 2022–2023. évi NB II osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság 16–18. helyezett csapatával.[2]
Csapatváltozások az előző szezonhoz képest[szerkesztés]
Kiesett a harmadosztályba
- Szentlőrinc SE, az NB II osztályozók veszteseként[3]
- Békéscsaba 1912 Előre, az NB II 19. helyezettjeként[4]
- Dorogi FC, az NB II 20. helyezettjeként[4]
Feljutott a másodosztályba
- BVSC-Zugló, az NB II osztályozók győzteseként[3]
Feljutott a harmadosztályba
- Caola SC Sopron, a Győr-Moson-Sopron megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként, területi osztályozó nélkül[5]
- Cigánd SE, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Gárdonyi-Agárdi Gyógyfürdő SE, legjobb statisztikával rendelkező feljutást ki nem harcoló bajnokként[7]
- Dunaföldvári FC, a Tolna megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Gyöngyösi AK, a Heves megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Haladás VSE, a Vas megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Martfűi LSE, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként, területi osztályozó nélkül[5]
- Mohácsi TE, a Baranya megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Rákospalotai EAC, a Budapesti bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Salgótarjáni BTC, a Nógrád megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
- Szeged-Csanád Grosics Akadémia II., a Csongrád-Csanád megyei bajnokság I. osztályának bajnokaként és a területi osztályozók győzteseként[6]
Kiesett a negyedosztályba
- Technoroll Teskánd KSE, az NB III Nyugati csoport 18. helyezettjeként[8]
- Móri SE, az NB III Nyugati csoport 19. helyezettjeként[8]
- Zsámbéki SK, az NB III Nyugati csoport 20. helyezettjeként[8]
- Bánk-Dalnoki Labdarúgó Akadémia, az NB III Közép csoport 18. helyezettjeként[9]
- Békéscsaba 1912 Előre II., az NB III Keleti csoport 19. helyezettjeként[10]
- Jászberényi FC, az NB III Keleti csoport 20. helyezettjeként[10]
Visszalépett a harmadosztálytól
NB I-es és NB II-es csapatként tartalékcsapatot indítanak
- Budapest Honvéd FC-MFA (Magyar Futball Akadémia)
- Debreceni VSC II
- Diósgyőri VTK II
- Fehérvár FC II
- Gyirmót FC Győr II
- Győri ETO Akadémia
- Kecskeméti TE II
- Kisvárda Master Good II
- Ferencvárosi TC II
- MTK Budapest FC II
- Paksi FC II
- Puskás Akadémia FC II
- Újpest FC II
- Vasas FC II
- Zalaegerszegi TE FC II
Csapatok és stadionok[szerkesztés]
Észak-nyugati csoport[szerkesztés]
Csapat | Város | Alapítás (év) | Stadion | Befogadóképesség |
---|---|---|---|---|
III. Kerületi TVE | Budapest (III. kerület) | 1887 | Hévízi úti Stadion | 904 fő |
Balatonfüredi FC | Balatonfüred | 1924 | Balatonfüredi Városi Sportpálya | ? fő |
Bicskei TC | Bicske | 1912 | Bicskei Sportpálya | ? fő |
Budaörsi SC | Budaörs | 1924 | Árok utcai pálya | 604 fő |
Caola SC Sopron | Sopron | 2018 | Káposztás utcai Stadion | 4 500 fő |
Csornai SE | Csorna | 1910 | Kocsis István Városi Sporttelep | 760 fő |
Dorogi FC | Dorog | 1914 | Buzánszky Jenő Stadion | 5 000 fő |
ETO Akadémia | Győr | 2007 | ETO Park, Camping pálya | 1 000 fő |
Gyirmót FC Győr II. | Győr | 2015 | Alcufer stadion, 4-es edzőpálya | ? fő |
Kelen SC | Budapest (XI. kerület) | 1926 | Hunyadi Mátyás utcai sportpálya | 1 500 fő |
Komáromi VSE | Komárom | 1947 | MOLAJ Sporttelep | ? fő |
Opus Tigáz Tatabányai SC | Tatabánya | 1910 | Grosics Gyula Stadion | 5 021 fő |
Puskás Akadémia FC II. | Felcsút | 2013 | PFLA füves IV. pálya | ? fő |
Szombathelyi Haladás VSE | Szombathely | 2008 | Építők Sporttelep | ? fő |
VSC 2015 Veszprém | Veszprém | 1969 | Veszprémi Városi Stadion | 4 000 fő |
Zalaegerszegi TE FC II. | Zalaegerszeg | 2007 | ZTE-Aréna, Műfüves Edzőpálya | 1 000 fő |
Dél-nyugati csoport[szerkesztés]
Csapat | Város | Alapítás (év) | Stadion | Befogadóképesség |
---|---|---|---|---|
Bonyhád-Majosi SE | Bonyhád | 1964 | Majosi Sportpálya | 600 fő |
Dunaújváros PASE | Dunaújváros | 1998 | Eszperantó úti Stadion | 12 000 fő |
Érdi VSE | Érd | 1921 | Ercsi úti Pálya | 3 500 fő |
FC Dunaföldvár | Dunaföldvár | 1925 | Dunaföldvári Sportpálya | ''?'' fő |
FC Nagykanizsa | Nagykanizsa | 1866 | Olajbányász Sporttelep | 7 000 fő |
Fehérvár FC II. | Székesfehérvár | 2007 | Sóstói Stadion Edzőpálya | 280 fő |
Ferencvárosi TC II. | Budapest (IX. kerület) | 2009 | FTC Utánpótlás Centrum | 3 000 fő |
Gárdonyi-Agárdi Gyógyfürdő SE | Gárdony | 1997 | Agárdi Parkerdő Sport és Szabadidő Központ | 1 400 fő |
Iváncsa KSE | Iváncsa | 1920 | Károlyi István Sporttelep | ? fő |
Kaposvári Rákóczi FC | Kaposvár | 1923 | Rákóczi Stadion | 7 000 fő |
Mohácsi TE 1888 | Mohács | 1888 | Újvárosi Stadion | 4 000 fő |
MTK Budapest FC II. | Budapest | 2007 | Szőnyi úti Stadion | 9 000 fő |
Paksi FC II. | Paks | 2007 | Fehérvári út, Műfüves Edzőpálya | ? fő |
PTE-PEAC | Pécs | 1923 | Várkői Ferenc Diáksport Központ | ? fő |
Szentlőrinc SE | Szentlőrinc | 1912 | Szentlőrinci Sportpálya | 1 020 fő |
Szekszárdi UFC | Szekszárd | 1992 | Szekszárdi Városi Stadion | 7 500 fő |
Észak-keleti csoport[szerkesztés]
Csapat | Város | Alapítás (év) | Stadion | Befogadóképesség |
---|---|---|---|---|
Debreceni EAC | Debrecen | 1919 | Dóczy József utcai Stadion | 3 200 fő |
Debreceni VSC II. | Debrecen | 2007 | Dóczy József utcai Stadion | 3 200 fő |
Diósgyőri VTK II. F4R | Miskolc | 2007 | DVTK-stadion | 8 454 fő |
Eger SE | Eger | 2008 | Szentmarjay Tibor Városi Stadion | 6 000 fő |
Evolution Hungary-Cigánd SE | Cigánd | 1998 | Cigándi Sportpálya | 1 000 fő |
Facultas-Tiszafüred VSE | Tiszafüred | 1913 | Lipcsey Elemér Sporttelep | ? fő |
FC Hatvan | Hatvan | 1992 | Népkert-Sporttelep | ? fő |
Gyöngyösi AK | Gyöngyös | 1906 | Kömlei Károly Városi Sporttelep | ? fő |
Karcagi SE | Karcag | 1945 | Liget úti Sporttelep | 2 500 fő |
Kisvárda Master Good II. | Kisvárda | 2020 | Várkert Sportpálya | 2 124 fő |
Putnok FC | Putnok | 1991 | Várady Béla Sportközpont | 3 000 fő |
Rákospalotai EAC | Budapest (XV. kerület) | 1913 | Budai II László Stadion | 7 500 fő |
Salgótarjáni BTC | Salgótarján | 1920 | Szojka Ferenc Stadion | 7 000 fő |
Sényő FC Selyem-Ber | Sényő | 1946 | Sényői Sportpálya | ? fő |
Termálfürdő FC Tiszaújváros | Tiszaújváros | 1960 | Tiszaújvárosi Sport Park | 4 000 fő |
Újpest FC II. | Budapest (IV. kerület) | 1885 | Chinoin Sport és szabadidő központ | 700 fő |
Dél-keleti csoport[szerkesztés]
Tabella[szerkesztés]
A négy csoport győztese egymás ellen játszik osztályozó mérkőzéseket, ezeknek a győztesei feljutnak az NB II-be.[14]
A 14-16. helyezett csapatok, illetve a négy csoport 2 legrosszabb 13. helyezett csapatai kiesnek a Megyei I. osztályokba.
Észak-Keleti csoport[szerkesztés]
# | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G- | Gk | P | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Putnok FC | 25 | 16 | 5 | 4 | 62 | 19 | +43 | 53 | Osztályozót játszik az NB II-be jutásért |
2. | Kisvárda Master Good II. | 25 | 15 | 5 | 5 | 40 | 23 | +17 | 50 | |
3. | Evolution Hungary-Cigánd SE Ú | 25 | 14 | 8 | 3 | 44 | 17 | +27 | 50 | |
4. | Debreceni VSC II. | 25 | 13 | 5 | 7 | 56 | 32 | +24 | 44 | |
5. | Debreceni EAC | 25 | 11 | 7 | 7 | 33 | 30 | +3 | 40 | |
6. | Újpest FC II. | 25 | 12 | 3 | 10 | 44 | 42 | +2 | 39 | |
7. | Termálfürdő FC Tiszaújváros | 25 | 11 | 6 | 8 | 44 | 33 | +11 | 39 | |
8. | Eger SE | 25 | 10 | 8 | 7 | 29 | 29 | 0 | 38 | |
9. | Karcagi SE | 25 | 9 | 6 | 10 | 32 | 33 | -1 | 33 | |
10. | Sényő FC Selyem-Ber | 25 | 7 | 8 | 10 | 38 | 48 | -10 | 29 | |
11. | Salgótarjáni BTC Ú | 25 | 7 | 8 | 10 | 28 | 40 | -12 | 29 | |
12. | Diósgyőri VTK II. F4R | 25 | 7 | 7 | 11 | 31 | 39 | -8 | 28 | |
13. | FC Hatvan | 25 | 6 | 9 | 10 | 26 | 40 | -14 | 27 | |
14. | Facultas-Tiszafüred VSE | 25 | 6 | 7 | 12 | 35 | 44 | -9 | 25 | Kiesés a Megye I-be |
15. | Rákospalotai EAC Ú | 25 | 6 | 2 | 17 | 25 | 58 | -33 | 20 | |
16. | Gyöngyösi AK Ú | 25 | 1 | 4 | 20 | 20 | 60 | -40 | 7 |
Dél-Keleti csoport[szerkesztés]
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G- | Gk | P | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Békéscsaba 1912 Előre Ki | 25 | 22 | 2 | 1 | 75 | 18 | +57 | 68 | Osztályozót játszik az NB II-be jutásért |
2. | Erzsébeti Spartacus MTK LE | 25 | 18 | 4 | 3 | 66 | 23 | +43 | 58 | |
3. | Hódmezővásárhelyi FC | 25 | 14 | 8 | 3 | 38 | 20 | +18 | 50 | |
4. | Körösladányi MSK | 25 | 14 | 6 | 5 | 55 | 34 | +21 | 48 | |
5. | Szolnoki MÁV FC | 25 | 13 | 6 | 6 | 49 | 32 | +17 | 45 | |
6. | Vasas FC II. | 25 | 11 | 7 | 7 | 47 | 30 | +17 | 40 | |
7. | BKV Előre SC | 25 | 12 | 3 | 10 | 33 | 42 | -9 | 39 | |
8. | Monor SE | 25 | 11 | 2 | 12 | 42 | 46 | -4 | 35 | |
9. | Meton-FC Dabas | 25 | 8 | 5 | 12 | 31 | 49 | -18 | 29 | |
10. | Pénzügyőr SE | 25 | 7 | 5 | 13 | 30 | 37 | -7 | 26 | |
11. | Budapest Honvéd FC-MFA | 25 | 7 | 5 | 13 | 38 | 50 | -12 | 26 | |
12. | Martfűi LSE Ú | 25 | 7 | 4 | 14 | 39 | 54 | -15 | 25 | |
13. | Kecskeméti TE II. | 25 | 6 | 6 | 13 | 33 | 35 | -2 | 24 | |
14. | Szeged-Csanád Grosics Akadémia II. Ú | 25 | 5 | 6 | 14 | 30 | 37 | -7 | 21 | Kiesés a Megye I-be |
15. | Füzesgyarmati SK | 25 | 5 | 3 | 17 | 28 | 73 | -45 | 18 | |
16. | Ceglédi VSE | 25 | 2 | 4 | 19 | 21 | 75 | -54 | 10 |
Észak-Nyugati csoport[szerkesztés]
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G- | Gk | P | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Opus Tigáz Tatabányai SC | 25 | 17 | 5 | 3 | 49 | 23 | +26 | 56 | Osztályozót játszik az NB II-be jutásért |
2. | VSC 2015 Veszprém | 25 | 15 | 5 | 5 | 52 | 30 | +22 | 50 | |
3. | Bicskei TC | 25 | 15 | 5 | 5 | 40 | 23 | +17 | 50 | |
4. | III. Kerületi TVE | 25 | 14 | 6 | 5 | 41 | 24 | +17 | 48 | |
5. | Gyirmót FC Győr II. | 25 | 10 | 8 | 7 | 49 | 48 | +1 | 38 | |
6. | Budaörsi SC | 25 | 11 | 4 | 10 | 43 | 43 | 0 | 37 | |
7. | Dorogi FC Ki | 25 | 10 | 7 | 8 | 36 | 31 | +5 | 37 | |
8. | Komárom VSE | 25 | 8 | 12 | 5 | 31 | 28 | +3 | 36 | |
9. | Caola SC Sopron Ú | 25 | 9 | 7 | 9 | 35 | 31 | +4 | 34 | |
10. | Balatonfüredi FC | 25 | 8 | 8 | 9 | 31 | 34 | -3 | 32 | |
11. | Puskás Akadémia FC II. | 25 | 7 | 9 | 9 | 36 | 33 | +3 | 30 | |
12. | Kelen SC | 25 | 8 | 5 | 12 | 30 | 46 | -16 | 29 | |
13. | ETO Akadémia | 25 | 7 | 4 | 14 | 35 | 41 | -6 | 25 | |
14. | Szombathelyi Haladás VSE Ú | 25 | 6 | 4 | 15 | 35 | 50 | -15 | 22 | Kiesés a Megye I-be |
15. | Zalaegerszegi TE FC II. | 25 | 4 | 4 | 17 | 24 | 50 | -26 | 16 | |
16. | Csornai SE Ú | 25 | 3 | 3 | 19 | 26 | 58 | -32 | 12 |
Dél-Nyugati csoport[szerkesztés]
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G- | Gk | P | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Iváncsa KSE | 25 | 21 | 1 | 3 | 67 | 18 | +49 | 64 | Osztályozót játszik az NB II-be jutásért |
2. | Szentlőrinc SE Ki | 25 | 19 | 6 | 0 | 67 | 18 | +49 | 63 | |
3. | FC Nagykanizsa | 25 | 14 | 6 | 5 | 59 | 33 | +26 | 48 | |
4. | FC Dunaföldvár Ú | 25 | 14 | 5 | 6 | 51 | 29 | +22 | 47 | |
5. | Kaposvári Rákóczi FC | 25 | 12 | 9 | 4 | 46 | 24 | +22 | 45 | |
6. | Ferencvárosi TC II. | 25 | 12 | 4 | 9 | 38 | 27 | +11 | 40 | |
7. | MTK Budapest FC II. | 25 | 7 | 10 | 8 | 34 | 37 | -3 | 31 | |
8. | Paksi FC II. | 25 | 9 | 2 | 14 | 49 | 55 | -6 | 29 | |
9. | Bonyhád-Majosi SE | 25 | 8 | 2 | 15 | 25 | 47 | -22 | 26 | |
10. | Gárdonyi-Agárdi Gyógyfürdő SE Ú | 25 | 7 | 5 | 13 | 43 | 63 | -20 | 26 | |
11. | Érdi VSE | 25 | 7 | 5 | 13 | 32 | 54 | -22 | 26 | |
12. | Mohácsi TE 1888 Ú | 25 | 6 | 6 | 13 | 26 | 39 | -13 | 24 | |
13. | PTE-PEAC | 25 | 6 | 6 | 13 | 21 | 39 | -18 | 24 | |
14. | Fehérvár FC II. | 25 | 6 | 5 | 14 | 33 | 51 | -18 | 23 | Kiesés a Megye I-be |
15. | Szekszárdi UFC | 25 | 5 | 7 | 13 | 23 | 45 | -22 | 22 | |
16. | Dunaújváros PASE | 25 | 4 | 7 | 14 | 20 | 55 | -35 | 19 |
Ú - Újonc
Ki - Kieső
Azonos pontszám esetén a sorrend az alábbiak szerint kerül meghatározásra: 1. a bajnokságban elért több győzelem; 2. a bajnoki mérkőzések gólkülönbsége; 3. a bajnoki mérkőzéseken rúgott több gól; 4. az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések pontkülönbsége; 5. az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések gólkülönbsége; 6. a bajnokság fair play értékelésében elért jobb helyezés; 7. sorsolás.
Csapatok eloszlása vármegyék szerint[szerkesztés]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Az MLSZ közzétette az NB III-as csoportbeosztásokat (magyar nyelven). Sportal.hu, 2023. június 27. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ Feljutás és kiesés – Részletek az MLSZ Versenykiírásából. hunfoci.hu (2023. május 10.) (Hozzáférés: 2023. május 11.)
- ↑ a b NB II. Osztályozó 1. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ a b Merkantil Bank Liga NB II. 38. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ a b Martfűi LSE - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ a b c d e f g h Területi I. Osztályozó 1. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ Dániel, Czene: Kiderült, tényleg indulhat-e a Gárdony az NB III-ban (magyar nyelven). FociDrukker.com, 2023. június 24. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ a b c NB III. Nyugati csoport 38. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ NB III. Közép csoport 38. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ a b NB III. Keleti csoport 38. forduló - MLSZ adatbank. adatbank.mlsz.hu. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ Hang, Magyar: Újabb vidéki focicsapat lépett vissza az NB III-as bajnokságtól (magyar nyelven). Magyar Hang, 2023. június 7. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ nemzetisport.hu: NB III: visszalépett a harmadosztálytól a Balassagyarmat! - NSO (magyar nyelven). NSO.hu, 2022. szeptember 20. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ A magyar foci is megszenvedi az energiaválságot: újabb csapat lép vissza, mert a város nem tudja üzemeltetni a stadiont (magyar nyelven). Blikk, 2022. szeptember 28. (Hozzáférés: 2023. június 28.)
- ↑ „https://dokumentumtar.mlsz.hu/doc/versenykiirasok-3115/202324/a-202324.-evi-nb-iii.-osztalyu-ferfi-felnott-nagypalyas-labdarugo-bajnoksag-versenykiirasa”